Komunikat

Apel o 1% podatku dla WZRKiOR w Bydgoszczy

Rolniku, mieszkańcu wsi

WZRKiOR Bydgoszcz jako Organizacja Pożytku Publicznego wykonuje na rzecz swoich członków usługi – kolonie, które mogą być dofinansowane z darowizny 1% podatku za 2020r.

Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy zwraca się z apelem o przekazanie 1% na działalność statutową, wpisując do deklaracji podatkowej nasz Nr KRS 0000103621 lub wypełniając druk PIT-OP.

Jak przekazać 1 procent:

Osoby ubezpieczone w (KRUS; ZUS) dla których płatnik świadczenia rentowego, emerytalnego zgłasza rozliczenie do Skarbówki za 2020 r. przy pomocy PIT 40A, mogą zadysponować 1% podatku dla naszego Związku wypełniając druk PIT-OP w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia br. gdzie należy wpisać Nr KRS 0000103621.

Podpisany PIT-OP należy złożyć w formie elektronicznej lub papierowej właściwemu Urzędowi Skarbowemu do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Jeżeli emeryt lub rencista zarabia dodatkowo w inny sposób niż za pośrednictwem organu emerytalnego lub rentowego, powinien samodzielnie rozliczyć się na deklaracji podatkowej (a nie poprzez PIT-40A od organu). W takim przypadku PIT-OP nie obowiązuje – nie należy go składać.

https://www.podatki.gov.pl/pit/pit-op

PIT-OP złożysz na poniższych formularzach:

Więcej informacji na temat elektronicznej wysyłki PIT-OP znajdziesz w sekcji Pytania i odpowiedzi, dostępnej w panelu bocznym na https://www.podatki.gov.pl/pit/pit-op

 1. Jak złożyć i podpisać oświadczenie PIT-OP elektronicznie?

PIT-OP elektronicznie można złożyć:

 • w ramach usługi Twój e-PIT – dostępnej na Portalu Podatkowym od 15 lutego 2020 r.,
 • przez formularz interaktywny w systemie e-Deklaracje,
 • w aplikacji e-Deklaracje Desktop.

Jeśli spełniasz warunki do udostępnienia PIT-OP – przygotujemy go dla ciebie już 15 lutego. Wystarczy że się zalogujesz, wskażesz organizację pożytku publicznego i zaakceptujesz oświadczenie. Nie musisz mieć podpisu elektronicznego.

Składając samodzielnie PIT-OP możesz go podpisać jednym z podpisów:

 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym – to płatny, elektroniczny podpis, który służy do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN,
 • „danymi autoryzującymi” – to bezpłatny podpis elektroniczny, który zapewnia autentyczność deklaracji i podań. Kwota przychodu, którą podaje się przy autoryzacji, to kwota wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek albo wartość „0” (zero), w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek, nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.
 • Nie. PIT-OP elektronicznie może złożyć tylko podatnik, który jest osobą fizyczną.
 • Jak sprawdzić, czy PIT-OP został poprawnie wysłany?
 • Po zaakceptowaniu przygotowanego dla ciebie PIT-OP od razu otrzymasz informację, czy został on prawidłowo wysłany. Będziesz mógł w każdej chwili pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) – wystarczy, że się zalogujesz.
 • Jeśli korzystasz z formularza interaktywnego, status wysłanego formularza możesz sprawdzić od razu po wysyłce albo wpisać numer referencyjny (32-znakowy numer nadany po wysłaniu dokumentu) do formularza UPO.
 • Pamiętaj – wyłącznie status „200” oznacza, że formularz został złożony w prawidłowy sposób. Inne statusy świadczą o niezłożeniu dokumentu lub jego dalszym przetwarzaniu.
 • Po otrzymaniu statusu „200” pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest dowodem złożenia formularza w formie elektronicznej.
 • Jak pobrać UPO dla wysłanego PIT-OP?
 • Już 15 lutego 2020 r. przygotujemy dla ciebie PIT-OP. Zaloguj się do usługi Twój e-PIT i zobacz wysłane przez ciebie oświadczenie PIT-OP za rok 2019.
 • Aby pobrać UPO dla PIT-OP, który składasz samodzielnie na formularzu interaktywnym, wpisz numer referencyjny nadany po wysłaniu formularza – do formularza UPO. W aplikacji e-Deklaracje Desktop UPO możesz pobrać w zakładce Moje rozliczenia.
 • Pamiętaj – pobranie UPO będzie możliwe, gdy przetwarzanie dokumentu zostało zakończone poprawnie, tj. pojawi się informacja o statusie „200”.
 • Dla przygotowanego dla ciebie PIT-OP w usłudze Twój e-PIT numer referencyjny będzie widoczny na złożonej deklaracji. Aby pobrać UPO wystarczy nacisnąć przycisk Pobierz UPO.

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT wystarczy, że zaakceptujesz przygotowany dla ciebie PIT-OP – nie musisz go podpisywać.

Jeśli PIT-OP składasz przez system e-Deklaracje, to możesz go podpisać:

 • za pomocą danych autoryzujących – jest to bezpłatny podpis elektroniczny. Wystarczy, że podasz swoje dane (imię, nazwisko, NIP albo PESEL, datę urodzenia) oraz kwotę przychodu za 2018 r. (system wskaże, jakie dane należy podać),
 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym– to płatny, elektroniczny podpis, służący do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN.

Wzór PIT-OP (PDF)
Zestaw narzędzi i usług dostępnych w ramach projektu PITax.pl dla OPP (PDF)
Wykaz OPP Kujawsko-Pomorskie (EXCEL)
Wykaz OPP Kujawsko-Pomorskie (PDF)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *